Zapłaty opłaty skarbowej należy dokonać gotówką w kasie Urzędu Miejskiego lub bezgotówkowo na rachunek tut. Urzędu Miejskiego. Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej należy dołączyć do składanych dokumentów
Odwołania kieruje się do Wojewody Dolnośląskiego za pośrednictwem Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Polanicy–Zdroju w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Akt stanu cywilnego sporządzony za granicą może być wpisany do polskich ksiąg stanu cywilnego.
Wpisanie treści aktu stanu cywilnego sporządzonego za granicą dokonuje się w urzędzie stanu cywilnego miejsca zamieszkania wnioskodawcy lub ostatniego miejsca zamieszkania tej osoby w kraju.
Obywatel polski, który zawarł małżeństwo w zagranicznym urzędzie stanu cywilnego i nie złożył oświadczenia w sprawie swojego nazwiska, może je złożyć wraz z wnioskiem o wpisanie aktu małżeństwa do polskiej księgi małżeństw.
Jeżeli zawierający małżeństwo posiadali obywatelstwo polskie, mogą także złożyć oświadczenie o nazwisku dzieci zrodzonych z tego małżeństwa.
Akt stanu cywilnego podlegający transkrypcji, który nie zawiera wszystkich danych wymaganych przez polskie prawo, ma zmniejszoną moc dowodową. Taki akt może być uzupełniony na wniosek strony, w trybie art. 36 prawa o aktach stanu cywilnego.
Po wpisaniu aktu do polskiej księgi stanu cywilnego wydawane są trzy odpisy skrócone transkrybowanego aktu, które są zwolnione od opłaty skarbowej.